Het Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle (FANC) geeft groen licht voor de heropstart van kernreactor Tihange 3. Na een grondige analyse stelden het FANC en zijn technisch filiaal Bel V vast dat de reactor voldoet aan de voorwaarden voor een veilige heropstart. Tihange 3 zal in de komende dagen opnieuw worden opgestart, volgens de planning van uitbater Electrabel.
De heropstart volgt na een onderhoudsperiode, die deel uitmaakte van de voorbereidingen op de verdere uitbating van Tihange 3 tot 2035. Die verlenging kwam er na een politieke beslissing om af te wijken van de geplande kernuitstap, om tegemoet te komen aan bezorgdheden over de energievoorziening in ons land.
Actieplan voor verhoogde veiligheid
Electrabel moest voor de verdere uitbating een uitgebreid LTO-dossier (Long Term Operation) indienen met veiligheidsstudies en een actieplan om de veiligheid van de jongste reactoren verder te verhogen. Dat dossier werd in december 2024 ingediend voor zowel Doel 4 als Tihange 3. De voorbije jaren vond al intensief overleg plaats tussen het FANC en Electrabel, waardoor het voorgestelde actieplan al grotendeels voldeed aan de verwachtingen van het FANC.
Het FANC maakte in de eerste helft van 2025 een grondige analyse van de LTO-dossiers voor Tihange 3 en Doel 4 en bezorgde de resultaten daarvan in juni aan Electrabel. Daarbij vroeg het FANC nog enkele bijkomende aanpassingen aan het actieplan, waaronder bijkomende studies, een verduidelijking van bepaalde actiepunten en een versnelde uitvoering van enkele geplande acties. Voor Tihange 3 is het actieplan intussen op die manier vervolledigd en goedgekeurd.
Uitvoering actieplan Tihange 3
Tihange 3 werd op 5 april 2025 stilgelegd voor een zogenaamde ‘LTO-revisie’, een uitgebreide controle- en onderhoudsperiode met het oog op een veilige langetermijnuitbating van de reactor. Tijdens die revisie werd al een deel van het actieplan uitgevoerd (bijv. testen, inspecties en de preventieve vervanging van verouderde componenten).
Het FANC en Bel V hebben die werkzaamheden opgevolgd en geverifieerd of de reactor beantwoordt aan de verwachtingen op het vlak van nucleaire veiligheid. Na positieve beoordeling verleende het FANC gisteren de toestemming voor de heropstart. De overige maatregelen uit het actieplan zullen binnen een periode van drie jaar worden afgerond, uiterlijk tegen september 2028. Het FANC en Bel V blijven de uitvoering nauwgezet opvolgen.
Stand van zaken Doel 4
Ook kernreactor Doel 4 wordt momenteel voorbereid op een verdere uitbating. De reactor werd op 30 juni 2025 stilgelegd voor zijn LTO-revisie. Voor een heropstart zijn, net als bij Tihange 3, een goedkeuring van het actieplan en een positieve beoordeling van de uitgevoerde acties nodig. De heropstart van Doel 4 is voorzien tegen uiterlijk 1 november 2025.
Eventuele verdere verlenging na 2035
Het FANC wijst erop dat de voorbereiding van de verdere uitbating onder grote tijdsdruk gebeurde, als gevolg van laattijdige politieke beslissingen. Die tijdsdruk vormt een risico voor de optimale voorbereiding van nucleaire installaties.
Het FANC roept dan ook op om in de loop van deze legislatuur duidelijkheid te verschaffen over een eventuele verlenging van de uitbating van Doel 4 en Tihange 3 na 2035. Zo kunnen de nodige veiligheidsanalyses en voorbereidende stappen tijdig worden opgestart.